Responsive Menu
Add more content here...

Jaskinie i groty – jaskinie.org

Jaskinie całego świata.

Jaskinie naj…

Największy kubaturowo system jaskiniowy na świecie.

Kompleks jaskiniowy Mulu znajduje się na północy Borneo (Malezja). Ze względu na niedostępność terenu w rejon jaskiń najlepiej dotrzeć samolotem, możliwe też jest dotarcie rzeką ale jest to bardzo uciążliwe i trwa dość długo (120 km). Cały kompleks rozwinął się w jednym masywie, który poprzez erozję powierzchniową został podzielony na trzy dzieląc w ten sposób cały kompleks na kilka systemów jaskiniowych. Jaskinię zaczęto badać w 1978 roku.

Deer Cave
Fot. National Geographic – Deer Cave

Kolejne ekspedycje brytyjsko-malezyjskie doprowadziły do połączenia wielu jaskiń i w ten sposób powstało kilka systemów jaskiniowych. W skład kompleksu wchodzą:

The Clearwater Cave System 189 km

The Benarat Caverns System 50,7 km

The Terikan Caves System 32,5 km

The Cobra Caves System 15,5 km

Clearwater Cave System jest obecnie jednym z dziesięciu najdłuższych na świecie, choć z pewnością jest on największym kubaturowo. Jego objętość oceniono na 37 milonów m sześciennych, co przy długości 189 km  daje przeciętną  średnicę korytarza 16 metrów.

W tym kompleksie jaskiniowym znajduje się jaskinia Deer Cave z ogromną salą o wymiarach 700 x 400 x 70 m (dł/szer/wys). Ocenia się, że kompleks jaskiniowy zamieszkuje 3,5 miliona nietoperzy.

Największa na świecie sala jaskiniowa

Jaskinia Hang Son Doong znajduje się na terenie Wietnamu przy granicy z Laosem. Otwór jaskini został znaleziony przez miejscowego rolnika 20 lat temu, jednak prawdziwa historia odkrywania tej jaskini rozpoczęła się dopiero w 2009 r.

Hang Son Doong 2
Fot. National Geographic – Hang Son Doong

Jaskinią zainteresowali się brytyjscy naukowcy i ich kolejne ekspedycje przynoszą coraz ciekawsze odkrycia. Jaskinia składa się z kilku ogromnych sal jaskiniowych z czego największa ma niesamowite wymiary bo ponad 5 km długości oraz przekrój o szerokości 150 m i wysokości 200 m. Część stropu w dalszej części jaskini zapadła się co wytworzyło olbrzymich rozmiarów studnię jaskiniową z dnem porośniętym dżunglą. Przez jaskinię płynie rzeka powodująca niesamowity hałas, zwielokrotniony odbijającym się echem, dlatego też miejscowi mieszkańcy bali się tam wchodzić.

Jaskinia będzie badana nadal i nie wiadomo jakie jeszcze ciekawostki przyniesie. Ostatnio badacze stanęli przed kolejną pionową przeszkodą i będą musieli znaleźć rozwiązanie aby ją pokonać.

Największa lodowa jaskinia świata

Jaskinia Eisriesenwelt jest położona nad korytem rzeki Salzach w Alpach Salzburskich w masywie Tennengebirge w okolicach miejscowości Werfen w Austrii. Jaskinia została odkryta w 1879 r. ale jej dokładniejsze badanie rozpoczęło się dopiero w roku 1912, kiedy odkryto dalsze partie.

Eisriesenwelt
Eisriesenwelt – Austria Shutterstock

Jaskinia przede wszystkim słynie z występujących w jej wnętrzu bardzo dużych pokładów lodu. Jaskinia posiada dość obszerne i wysokie korytarze, w wielu miejscach utworzyły się wspaniałe w formie nacieki lodowe i draperie. Wiele lat temu jaskinia posiadała znacznie grubszą pokrywę lodową jednak obecnie z roku na rok masy lodowej ubywa, można nawet zaobserwować dość obfite strumyczki płynące po powierzchni lodu.

Jaskinia Eisriesenwelt ma długość 42 km i znaczą deniwelację 407 m. Tylko mała część jaskini jest udostępniona do zwiedzania a większość wyżej położonych korytarzy jest pozbawiona lodu.

Otwór jaskini jest położony ok. 300 m nad dnem doliny. Najpierw jedzie się samochodem, później kolejką górską a ostatni etap trzeba pokonać pieszo.