Węgierskie atrakcje. Budapeszt i jego jaskinie

Choć większość z nas w czasie wycieczki do Budapesztu stara się poznać jego zabytki i najpiękniejsze budowle, Budapeszt może jaskinia budy budapesztnas zaskoczyć atrakcjami o całkowicie odmiennym charakterze. W tym ciekawym mieście nie brak i malowniczych wzniesień, które są doskonałymi punktami widokowymi, nie brak też zachwycających swym niepowtarzalnym urokiem jaskiń. Ci, którzy zechcą poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z takimi atrakcjami, koniecznie powinni wybrać się na Wzgórza Budy. Wielką atrakcją jest możliwość wjechania nań kolejką zębatą, wielu pozytywnych wrażeń może dostarczyć również piesza wyprawa na ich szczyt. Choć wizyta na tym wzgórzu może na długo zapisać się w pamięci, koniecznie trzeba w tym mieście poświecić czas jaskiniom. Jaskinie Budy z pewnością mogą zaskoczyć swym pięknem. Wiele z nich jest częstym celem turystów i już dawno znalazło dla siebie miejsce w programie niemal każdej wycieczki. Dzięki doskonałemu przygotowaniu do obsługi zwiedzających, turystyka doskonale rozwija się wokół czterech z nich.

Wspaniałą atrakcją są jaskinie znajdujące się we wnętrzu Wzgórza Zamkowego. Wiele z nich może pochwalić się długą historią. Wiadomo, że już w okresie paleolitu większość z nich była zamieszkiwana przez ludzi. Pamiątki znalezione w ich wnętrzach są na to najlepszym dowodem. Ważną rolę owe jaskinie spełniały w czasie II wojny światowej. Tu mieszkańcy Budapesztu szukali schronienia, tu funkcjonował i szpital polowy. Dziś jaskinie te są wyjątkową atrakcją, szczególnie dla miłośników historii o mocnych nerwach. W ich wnętrzu można zobaczyć obecnie niezwykłą kolekcję woskowych figur. Głównym tematem tej niezwykłej wystawy jest historia kraju oraz przedstawienia najbardziej krwawych potyczek, w których brały udział Węgry.
Wzgórze Zamkowe i jego jaskinie nie są jedynymi podziemnymi atrakcjami, jakimi może się pochwalić Budapeszt. Wycieczki chętnie zaglądają także do Kaplicy Skalnej, która znajduje się w Górze Gellerta. To właśnie tu najwcześniej pojawiło się osadnictwo, a znalezione tu przedmioty zachwyciły archeologów. Dziś turyści mogą tu podziwiać ciekawą jaskinię, którą – bezskutecznie – starali się zniszczyć komuniści w okresie powojennym. Obecnie stanowi ona jedną z największych ciekawostek, której tak wiele uwagi poświęcają wycieczki odwiedzające Węgry.


Komentowanie wyłączone.