Sistema del Mortillano dłuższy – 117 km

Ten największy system jaskiniowy Hiszpanii kolejny raz umacnia swoją pozycję z rokowaniami dalszych odkryć. System znajduje się w Górach Kantabryjskich w okolicy małej miejscowości Soba ok. 50 km na południowy-wschód od Santander na terenie Parku Natural de Collados del Asion. Eksploracją systemu Mortillano zajmuje się corocznie stowarzyszenie La Agrupación Espeleológica Ramaliega skupiające grotołazów z całego kraju.

Podczas zakrojonych na dużą skalę poszukiwań w wielu rejonach systemu latem 2012r. w obrębie jaskini Cueva de Rubicera odkryto bardzo duże kubaturowo partie. Do ich znalezienia doszło przypadkowo poprzez odgruzowanie krótkiego przełazu. Za przekopem otworzyły się korytarze o wymiarach 20 x 20 m zakończone studnią o średnicy 40 m i głębokości 60 m. Ocenia się, że uzyskane 2 km nowych ciągów to tylko początek dużo większych odkryć.

Rejon krasowy Alto Asion jest dość rozległym masywem ale niezbyt wysokim (kulminacje do ok. 1600 m npm). Składa się z kilku części rozdzielonych doliną Soba i rzeką górską Rio Asion, położonym na terenie aż 5 gmin. Początki eksploracji jaskiniowej sięgają tu początku lat 60-tych, kiedy znaleziono pierwsze niezbyt duże jaskinie. W kolejnych latach znajdowano następne i łączono ze sobą, w ten sposób system systematycznie powiększał się.

W 2009r. Osiągnięto tu spektakularny wynik, system Mortiajamo stał się najdłuższym nie tylko w Hiszpanii ale i na całym Półwyspie Iberyjskim z długością 114 km przy głębokości 950 m. Obecnie w skład systemu wchodzi kilkanaście jaskiń z 7 rzekami podziemnymi i 22 otworami. Zapewne jeszcze wiele innych zostanie przyłączonych do systemu co da jeszcze większą całkowitą długość. Na całym terenie zinwentaryzowano ok 7 tysięcy studni jaskiniowych, kilka z nich przekracza 200 i 300 głębokości.

Pozostałe duże jaskinie Cantabrii:
La Gandara długość 108 km, głębokość 814 m
Sistema del Alto Tejuelo długość 110 km, głębokość 605 m
Cueva del Valle długość 60 km deniwelacja 502 m
Sistema de los Cuatro Valles długość 56 km, głębokość 100 m
Sistema CuetoCoventosaCubera długość 34 km, głębokość 815 m.


Komentowanie wyłączone.