Pearse River rekordowe nurkowanie -221

W dniu 15 styczniu 2012 w Nowej Zelandii pobito australijski rekord głębokości (-194 m), w nurkowaniu jaskiniowym. Podwodny system Pearse River, który jest wywierzyskiem, znajduje się na południowej wyspie w odległym i trudno dostępnym miejscu Kahurangi National Park w Mount Arthur’s (północno-zachodni przylądek).

Jaskinia była badana przez kolejne ekipy płetwonurków od 1975r. i jest stosunkowo rozległym systemem opadających w dół korytarzy, połączonych głębokimi formacjami pionowymi największa z nich ma 108m głębokości. W 1995r. zdarzył się tu tragiczny wypadek podczas bicia kolejnego rekordu, ciało nurka wydobyto dopiero w 1997r. Prawdopodobnie jaskinia ma połączenie z inną Nettlebed Cave (poniżej głębokości 120 m), co ostatnio stwierdzono za pomocą barwienia.

Dotarcie do jaski jest trudne i ze względu na ilość sprzętu konieczne jest użycie helikoptera. W samej jaskini panują bardzo trudne warunki z powodu bardzo niskiej temperatury 5-7 stopni wody, co szczególnie niekorzystne jest podczas długiego okresu dekompresji. Jaskinia Pearse River jest od lat szczególnym poligonem doświadczalny do głębokich nurkowań, testuję się tu kolejne rozwiązania techniczne umożliwiające przeżycie w tych skrajnych warunkach.

Stosuje się tu specjalne ogrzewane komory do dekompresji (7, 16, 28, 38 m), oraz ogrzewane kombinezony. Przed zasadniczym nurkowaniem odbyły się przygotowywacze na głębokość 180 m i na 207 m z eksploracją 70 m nowego korytarza, przy czasach przebywania pod wodą 7 i 10,5 godz. Zasadnicze najgłębsze nurkowanie na głębokość 221 m trwało łącznie 17 godzin, osiągnięto dużą podwodną salę 120 m długości. Ciekawy film z nurkowania w Pearse River.


Komentowanie wyłączone.