1. iperfumy allegro
  2. to największy wybór produktów dla urody w najniższych cenach nie ma znaczenia czy marzysz o markowych perfumach wysokiej
  1. oryginalna kamagra
  2. apcalis sx jest to tzw viagra generyczna skuteczna tak samo jak oryginalna firmy pfizer zawiera ona sildenafil citrate mg dok adnie ten

Pearse River rekordowe nurkowanie -221

W dniu 15 styczniu 2012 w Nowej Zelandii pobito australijski rekord głębokości (-194 m), w nurkowaniu jaskiniowym. Podwodny system Pearse River, który jest wywierzyskiem, znajduje się na południowej wyspie w odległym i trudno dostępnym miejscu Kahurangi National Park w Mount Arthur’s (północno-zachodni przylądek).

Jaskinia była badana przez kolejne ekipy płetwonurków od 1975r. i jest stosunkowo rozległym systemem opadających w dół korytarzy, połączonych głębokimi formacjami pionowymi największa z nich ma 108m głębokości. W 1995r. zdarzył się tu tragiczny wypadek podczas bicia kolejnego rekordu, ciało nurka wydobyto dopiero w 1997r. Prawdopodobnie jaskinia ma połączenie z inną Nettlebed Cave (poniżej głębokości 120 m), co ostatnio stwierdzono za pomocą barwienia.

Dotarcie do jaski jest trudne i ze względu na ilość sprzętu konieczne jest użycie helikoptera. W samej jaskini panują bardzo trudne warunki z powodu bardzo niskiej temperatury 5-7 stopni wody, co szczególnie niekorzystne jest podczas długiego okresu dekompresji. Jaskinia Pearse River jest od lat szczególnym poligonem doświadczalny do głębokich nurkowań, testuję się tu kolejne rozwiązania techniczne umożliwiające przeżycie w tych skrajnych warunkach.

Stosuje się tu specjalne ogrzewane komory do dekompresji (7, 16, 28, 38 m), oraz ogrzewane kombinezony. Przed zasadniczym nurkowaniem odbyły się przygotowywacze na głębokość 180 m i na 207 m z eksploracją 70 m nowego korytarza, przy czasach przebywania pod wodą 7 i 10,5 godz. Zasadnicze najgłębsze nurkowanie na głębokość 221 m trwało łącznie 17 godzin, osiągnięto dużą podwodną salę 120 m długości. Ciekawy film z nurkowania w Pearse River.


Komentowanie wyłączone.