Powitanie

Człowiek jaskiniami interesował się od zawsze. Długie tysiąclecia stanowiły jego schronienie czy miejsce kultu lub miejsce twórczości. Rozwijając się opuścił jaskinie – zastąpiły je najpierw chaty kryte strzechą a dziś współczesne miasta. Coś go ciągnęło do jaskiń, więc wrócił do nich wraz z rozwojem nowożytnej turystyki. Zaczął odkrywać jaskinie bardziej profesjonalnie, wykorzystując zdobycze nauki i techniki. Coraz lepiej poznaje podziemny świat, schodzi głębiej i ociera dalej. Z każdym rokiem lista odkrytych jaskiń rośnie. Pomimo to pozostaje zagadką, która z nich jest najgłębsza czy najdłuższa i to jest głównym motorem poszukiwań nowych.
Ta strona przeznaczona jest dla wszystkich, którym tematyka jaskiniowa jest …

Antro del Corchia

Antro del Corchia leży w Alpach Apuańskich. Jest jednym z największych systemów jaskiniowych we Włoszech. Pod koniec lat 70-tych ubiegłego stulecia stała się najgłębszą.  Po przyłączeniu do Corchii  kolejnych jaskiń osiągnęła głębokość 1196 m.  podwajając swoją długość. Antro del Corchia jest systemem wielootworowym, ma ich 17 otworów. Część z nich została odsłonięta podczas eksploatacji marmurów, pierwszy w 1841 r. W 2002 roku jaskinia została udostępniona dla ruchu turystycznego na odcinku ponad 2 km, do wnętrza wchodzi się sztucznym otworem, do którego można dojechać autobusem z miejscowości Levigliani.

Jaskinia Demianowska

Jaskinia znajduje się w Niżnych Tatrach w Dolinie Demianowskiej. Ma ponad 8 km i jest częścią największego systemu jaskiniowego Słowacji o łącznej długości ok. 35 km. Jaskinia została odkryta w 1921 r. i już 3 lata później została udostępniona dla turystów. W kolejnych latach odkrywano kolejne, blisko położone jaskinie i przyłączano je do siebie. W systemie Demianowskich jaskiń prace eksploracyjne trwają nadal a ostatnio dokonano bardzo dużych odkryć w Jaskini Stefanowej, która już ma długość ponad 10 km.
Jaskinia Demianowska jest jedną z najpiękniejszych jaskiń Słowacji.