1. praca w holandii
  2. pracownik magazynuoferta tygodnia oferta z venlo deurne eindhoven lub inne holandiiz dnia majnr ref s branża
  3. bpwh.pl
  1. pierwsza komunia święta
  2. informacje pierwsza komunia święta w ile kosztuje uroczystość pierwszej komunii świętej co ubrać dziecko do
  3. prawolingo.pl

Jaskinie naj…

Największy kubaturowo system jaskiniowy na świecie.

Kompleks jaskiniowy Mulu znajduje się na północy Borneo (Malezja). Ze względu na niedostępność terenu w rejon jaskiń najlepiej dotrzeć samolotem, możliwe też jest dotarcie rzeką ale jest to bardzo uciążliwe i trwa dość długo (120 km). Cały kompleks rozwinął się w jednym masywie, który poprzez erozję powierzchniową został podzielony na trzy dzieląc w ten sposób cały kompleks na kilka systemów jaskiniowych. Jaskinię zaczęto badać w 1978 roku.

Deer Cave

Fot. National Geographic – Deer Cave

Kolejne ekspedycje brytyjsko-malezyjskie doprowadziły do połączenia wielu jaskiń i w ten sposób powstało kilka systemów jaskiniowych. W skład kompleksu wchodzą:

The Clearwater Cave System 189 km

The Benarat Caverns System 50,7 km

The Terikan Caves System 32,5 km

The Cobra Caves System 15,5 km

Clearwater Cave System jest obecnie jednym z dziesięciu najdłuższych na świecie, choć z pewnością jest on największym kubaturowo. Jego objętość oceniono na 37 milonów m sześciennych, co przy długości 189 km  daje przeciętną  średnicę korytarza 16 metrów.

W tym kompleksie jaskiniowym znajduje się jaskinia Deer Cave z ogromną salą o wymiarach 700 x 400 x 70 m (dł/szer/wys). Ocenia się, że kompleks jaskiniowy zamieszkuje 3,5 miliona nietoperzy.

Największa na świecie sala jaskiniowa

Jaskinia Hang Son Doong znajduje się na terenie Wietnamu przy granicy z Laosem. Otwór jaskini został znaleziony przez miejscowego rolnika 20 lat temu, jednak prawdziwa historia odkrywania tej jaskini rozpoczęła się dopiero w 2009 r.

Hang Son Doong 2

Fot. National Geographic – Hang Son Doong

Jaskinią zainteresowali się brytyjscy naukowcy i ich kolejne ekspedycje przynoszą coraz ciekawsze odkrycia. Jaskinia składa się z kilku ogromnych sal jaskiniowych z czego największa ma niesamowite wymiary bo ponad 5 km długości oraz przekrój o szerokości 150 m i wysokości 200 m. Część stropu w dalszej części jaskini zapadła się co wytworzyło olbrzymich rozmiarów studnię jaskiniową z dnem porośniętym dżunglą. Przez jaskinię płynie rzeka powodująca niesamowity hałas, zwielokrotniony odbijającym się echem, dlatego też miejscowi mieszkańcy bali się tam wchodzić.

Jaskinia będzie badana nadal i nie wiadomo jakie jeszcze ciekawostki przyniesie. Ostatnio badacze stanęli przed kolejną pionową przeszkodą i będą musieli znaleźć rozwiązanie aby ją pokonać.

Największa lodowa jaskinia świata

Jaskinia Eisriesenwelt jest położona nad korytem rzeki Salzach w Alpach Salzburskich w masywie Tennengebirge w okolicach miejscowości Werfen w Austrii. Jaskinia została odkryta w 1879 r. ale jej dokładniejsze badanie rozpoczęło się dopiero w roku 1912, kiedy odkryto dalsze partie.

Eisriesenwelt

Eisriesenwelt – Austria Shutterstock

Jaskinia przede wszystkim słynie z występujących w jej wnętrzu bardzo dużych pokładów lodu. Jaskinia posiada dość obszerne i wysokie korytarze, w wielu miejscach utworzyły się wspaniałe w formie nacieki lodowe i draperie. Wiele lat temu jaskinia posiadała znacznie grubszą pokrywę lodową jednak obecnie z roku na rok masy lodowej ubywa, można nawet zaobserwować dość obfite strumyczki płynące po powierzchni lodu.

Jaskinia Eisriesenwelt ma długość 42 km i znaczą deniwelację 407 m. Tylko mała część jaskini jest udostępniona do zwiedzania a większość wyżej położonych korytarzy jest pozbawiona lodu.

Otwór jaskini jest położony ok. 300 m nad dnem doliny. Najpierw jedzie się samochodem, później kolejką górską a ostatni etap trzeba pokonać pieszo.


Komentowanie wyłączone.