Grota Niedźwiedzia w Złotym Potoku

Grota Niedźwiedzia- Złoty Potok

grota-niedzwiedzia- janówJaskinia Grota Niedźwiedzia zlokalizowana w Złotym Potoku w powiecie częstochowskim. Jaskinia jest bezpłatnie dostępna dla turystów ma około 70 metrów długości co ma przełożenie na jej 15 minutowe zwiedzanie. Jaskinia może być punktem zwiedzana zarówno w trakcie dłuższych wycieczek, jak i krótkich spacerów z pobliskiej miejscowości – Złotego Potoku. W skład Groty Niedźwiedzia wchodzi komora z podpartą kolumną oraz odchodzących z niej trzech korytarzy. Procesy krasowe przyczyniły się do jej powstania  – na skutek rozpuszczania skały wapiennej przez wodę.

Jaskinie odkrył polski poeta Zygmunt Krasiński , którą precyzyjnie opisał w 1857 r. Krasiński  dokonał tu niedużych znalezisk kości zwierząt prehistorycznych. Odkrycia te przyczyniły się do wzrostu zainteresowania jaskinią. W trakcie prowadzonych tu zaawansowanych badań, odkryto w Grocie Niedźwiedziej sporą liczbę szczątków zwierząt epoki lodowcowej w tym mamuta, renifera, nosorożca włochatego czy też niedźwiedzia jaskiniowego. W czasie II wojny w jaskini odnajdowała schronienie przed nalotami ludność Złotego Potoku.
Jaskinia Grota Niedźwiedzia - janów
Turysta zwiedzający jaskinię musi mieć  w latarkę, ponieważ nie jest ona oświetlona elektrycznie.  Zalecane jest wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem, ponieważ temperatura wewnątrz jaskini to koło 10 stopni z wilgotnością sięgająca 85 procent. Przy wejściu do jaskini znajduje się tablica z informacjami dotyczącymi obiektu. Grota Niedźwiedzia stanowi przystanek nr 3 ścieżki przyrodniczej po tutejszym rezerwacie i leży na szlaku Orlich Gniazd.


Komentowanie wyłączone.