Govještica – największa Bośni i Hercegowiny

Największą jaskinią Bośni i Hercegowiny od lata 2012r. jest Govještica (Dugovještica), o długości 7715 m. Ten wynik jest ukoronowaniem 5 latniej eksploracji jaskiniowej kanionu rzeki Praca. W tegorocznej wyprawie, której organizatorem był GSB USB Bolonia, uczestniczyło 40 grotołazów. Poza organizatorami z GSB USB Bolonia z klubów: CVSC Bolonia, GSPGC Reggio Emilia, GGN Navara, GSAA Massa z GGN Novara oraz z Sarajewa.

Prowadzone rzez 2 tygodnie intensywne działania, jednocześnie w wielu rejonach jaskini doprowadziły do wielu ciekawych odkryć. Przy użyciu metod wspinaczkowych odkryto nowe obszerne partie z bardzo bogatą szatą naciekową. Wyjątkowo suche lato 2012r. również przyczyniło się do wielu odkryć w wodnej części jaskini a eksplorację przerwano tylko z powodu braku sprzętu. Na podstawie wykonanej dokumentacji ocenia się możliwość połączenia tej jaskini z inną Banja Stijena. W poprzednich latach znaleziono w Govjesticy szkielet niedźwiedzia jaskiniowego wymarłego 20 tys lat temu. Eksplorację Govješticy rozpoczęto zaledwie w 2010r.

Jaskinia znajduje się w kanionie rzeki Praca w jej lewym brzegu (583 m npm), gdzie również znajduje się inna sławna jaskinia Banja Stijena, są to okolice uzdrowiska Rogatica ok. 30 km od Sarajewa. Nawet jeszcze dzisiaj dostęp do wielu znanych tu jaskiń jest dość niebezpieczny z powodu nie usuniętego zaminowania z okresu toczącej się tu wojny (1992-1995). Do jaskini prowadzi dużych rozmiarów bujnie zarośnięty otwór z którego na wiosnę wylewa się potężna rzeka. Pierwsza część jaskini jest bardzo obszerna o przekroju do 30 m i doprowadza do pierwszego podziemnego jeziora i zapewne była znana od dawna.


Komentowanie wyłączone.