Cave de la Mine -425 m – najgłębsza Tunezji

Rozpoczęta w czerwcu 2012r. dalsza eksploracja Cave de la Mine ostatecznie przyniosła pogłębienie jaskini z głębokości 335 m do głębokości 425 m. Kluczem do odkryć był wykonany trawers nad studnią za pomocą wspinaczki, umożliwiający dostanie się na drugą stronę korytarza. Wzrosła również długość jaskini do 4100 m, łącznie odkryto ok. 1600 m korytarzy z bogatą szatą naciekową i dużych rozmiarów sali (dł. 150 x szer. 50 i wys. 30 m).

Eksploracja nie została zakończona, możliwe są dalsze odkrycia. Podczas badania jaskini przy pomocy detektora elektronicznego namierzono i odkryto zagruzowany naturalny otwór jaskini.

Cave de la Mine została odkryta na początku XX w. (pierwsza sala), na terenie kamieniołomu, który w 1969 zakończył eksploatację co umożliwiło penetrację jaskini. Już w tym samym roku zostaje odkryta kolejna duża sala. Następne lata eksploracji przez różne zespoły przynoszą coraz ciekawsze odkrycia i jaskinia w końcu staje się II-gą najgłębsza Tunezji po Gouffre des Quatre Fous à Zaghouan o głębokości 269 m.

W roku 2002 jaskinia zostaje pogłębiona do 305 m i staje się od tej pory liderką. Nowe odkrycia przynosi 2004 rok kiedy zostaje pogłębiona do 335 m. Od tego czasu Cave de la Mine jest często odwiedzaną przez różne zagraniczne ekipy, goszczące na terenie dwóch najciekawszych w Tunezji krasowych masywów Jebel Serj i Jebel Bargou.


Komentowanie wyłączone.