Govještica – największa Bośni i Hercegowiny

Największą jaskinią Bośni i Hercegowiny od lata 2012r. jest Govještica (Dugovještica), o długości 7715 m. Ten wynik jest ukoronowaniem 5 latniej eksploracji jaskiniowej kanionu rzeki Praca. W tegorocznej wyprawie, której organizatorem był GSB USB Bolonia, uczestniczyło 40 grotołazów. Poza organizatorami z GSB USB Bolonia z klubów: CVSC Bolonia, GSPGC Reggio Emilia, GGN Navara, GSAA Massa z GGN Novara oraz z Sarajewa.
Prowadzone rzez 2 tygodnie intensywne działania, jednocześnie w wielu rejonach jaskini doprowadziły do wielu ciekawych odkryć. Przy użyciu metod wspinaczkowych odkryto nowe obszerne partie z bardzo bogatą szatą naciekową. Wyjątkowo suche lato 2012r. również przyczyniło się do wielu odkryć w …

Cave de la Mine -425 m – najgłębsza Tunezji

Rozpoczęta w czerwcu 2012r. dalsza eksploracja Cave de la Mine ostatecznie przyniosła pogłębienie jaskini z głębokości 335 m do głębokości 425 m. Kluczem do odkryć był wykonany trawers nad studnią za pomocą wspinaczki, umożliwiający dostanie się na drugą stronę korytarza. Wzrosła również długość jaskini do 4100 m, łącznie odkryto ok. 1600 m korytarzy z bogatą szatą naciekową i dużych rozmiarów sali (dł. 150 x szer. 50 i wys. 30 m).
Eksploracja nie została zakończona, możliwe są dalsze odkrycia. Podczas badania jaskini przy pomocy detektora elektronicznego namierzono i odkryto zagruzowany naturalny otwór jaskini.
Cave de la Mine została odkryta na początku XX w. …

Pearse River rekordowe nurkowanie -221

W dniu 15 styczniu 2012 w Nowej Zelandii pobito australijski rekord głębokości (-194 m), w nurkowaniu jaskiniowym. Podwodny system Pearse River, który jest wywierzyskiem, znajduje się na południowej wyspie w odległym i trudno dostępnym miejscu Kahurangi National Park w Mount Arthur’s (północno-zachodni przylądek).
Jaskinia była badana przez kolejne ekipy płetwonurków od 1975r. i jest stosunkowo rozległym systemem opadających w dół korytarzy, połączonych głębokimi formacjami pionowymi największa z nich ma 108m głębokości. W 1995r. zdarzył się tu tragiczny wypadek podczas bicia kolejnego rekordu, ciało nurka wydobyto dopiero w 1997r. Prawdopodobnie jaskinia ma połączenie z inną Nettlebed Cave (poniżej głębokości 120 m), co …