1. birety
  2. Biret papierowy dla pierwszoklasisty lub przedszkolaka na pasowanie lub zakończenie roku szkolnego.
  3. biret.edu.pl
  1. slv
  2. ishares silver trust slv options chain get free stock quotes including option chains with call and put prices viewable by expiration date most
  3. terazlampa.pl

Jaskinie Afryki

Afryka jest kontynentem, o stosunkowo małej ilości poznanych jaskiń. Jaskinie krasowe znajdują się na terenie Algierii, Maroku, Południowej Afryki, Libii, Tunezji, Egiptu Etiopii, Namibii, Angoli, Mozambiku, Zairu i Madagaskaru. Największym skupiskiem jaskiń lawowych są Wyspy Kanaryjskie jest to drugie na świecie skupisko po Hawajach. Jaskinie lawowe są również znane na terenie Kenii, Rwany, Tanzanii, Zairu i Konga.

JaskiniaWiele spośród jaskiń Afryki jest udostępnionych turystycznie największa ilość znajduje się w Południowej Afryce. W wielu jaskiniach prowadzono prace archeologiczne, które doprowadziły do odnalezienia najstarszych szczątków człowieka pierwotnego sprzed 1,6 mil oraz malowideł naskalnych. Najgłębsze jaskinie znajdują się na terenie Algierii i Maroka w górach Atlas, które zostały wypiętrzone w orogenezie alpejskiej. Anou Ifflis – najgłębsza jaskinia Afryki została odkryta w 1980 r. jej otwór znajduje się na wysokości 2160 m n.p.m. w północnej Algierii w Atlasie Tellskim.

Największe jaskinie Algierii

nr nazwa jaskini dług/km deniw/m położenie jask.
1 Rhar Bou Ma’za (Tafna River Cave) 18 0 Tilimsen
2 Anou Ifflis 2 1170 Bouira
3 Anou Boussouil 3,2 805 Bouira

Pozostałe największe jaskinie Afryki

kraj nazwa jaskini dług/km deniw/m położenie jask.
Maroko Wit Tamdoun 17,5 0 Agadir
Maroko Kef Toghobeit 722 Agadir
Madagaskar Ambatoharanana 18,1 0 Ambilobe
Etiopia Sof Omar Holluca 15,1 0 Bale

 


Komentowanie wyłączone.