Abisso Gofredo posiada 2 otwór

Efektem wieloletniej eksploracji jaskiniowej rejonu Monte Sumbra – Monte Fiocca w Alpach Apuańskich i poszukiwań niżej i wyżej położonych otworów jest przyłączenie Grotte Manzaghirò do Abisso Gofredo o deniwelacji 1015m (-920 +95 m), i długości ponad 4 km.

Obecny niższy otwór systemu pozwala na znaczne skrócenie czasu dotarcia do głębszych, obecnie eksplorowanych partii jaskini nawet o 12 godzin i co za tym idzie na duże oszczędności sprzętowe. Zapewne to osiągnięcie znacząco przyczyni się do zwiększenia tempa eksploracji celem, której jest pogłębienie tej ważnej w masywie jaskini. Do połączenia jaskiń doszło pod koniec września 2012r. w międzyklubowym zespole włoskich grotołazów przy wiodącym udziale członków Gruppo Speleo di Reggio.

Trzeba wspomnieć, że w najbliższym sąsiedztwie znajduje się jeszcze jedna duża jaskinia Abisso dei Dragi Volanti o głębokości 880 m, gdzie możliwości pogłębienia po bardzo długiej eksploracji ocenia się na wyczerpane. Jednak takie zawsze istnieją, wystarczy mieć trochę szczęścia tak jak z Grotte Manzaghirò.


Komentowanie wyłączone.